/Files/images/zm/logo20.gif

ПЕРШЕ БЛИЗЬКЕ ЗНАЙОМСТВО З ЛІСОМ

Школярі 6 і 9 класів Тернопільської ЗОШ І-ІІІ ступенів №29 разом із класними керівниками Галиною Дворак та Євдокією Швець вирушили до Мшанецького лісового розсадника, який є одним з найкращих на Тернопільщині.

/Files/images/zm/ЕЛ1.jpeg

Ветеран лісової галузі Мшанецького лісництва ДП «Тернопільське лісове господарство» Петро Іванович Палиця, який зараз уже на заслуженому відпочинку, однак живе лісом і досі дає поради й настанови молодим працівникам даного лісництва, люб’язно погодився стати екскурсоводом для юних відвідувачів. - А чи знаєте з чого починається ліс?, - розпочав бесіду зі школярами Петро Іванович. На що діти хором відповіли. – З дерева. – А що потрібно для того, щоб дерево виросло, діти? – Насіння! – знову відповідь гуртом. Тож, дорогі діти, ми сьогодні з вами знаходимось на лісовому розсаднику Мшанецького лісництва – місці де з насінини народжується майбутній ліс, - продовжив розмову Петро Палиця.

/Files/images/zm/ЕЛ3.jpg

А далі Петро Іванович провів дітей на розсадник, розповідаючи школярикам про ділянки різноманітних лісових порід, що зростають тут. Повідав дітям про те, які з лісових порід є ціннішими, а які вибагливішими до грунту, для чого на розсаднику залишаються ділянки без посіву і як доглядають за маленькими сіянцями і саджанцями на розсаднику. Розповів колишній помічник лісничого і про клонову плантацію модрини японської, яка зростає на тригектарній площі, а також про те, для чого обрізають верхів’я деревець модрини і чому вони зростають один від одного на такій великій віддалі. Цікавило класних керівників й те, чи складно виростити з насінини ту чи іншу породу і чи можуть впоратися з цим школярі самостійно, як проведення дослідної роботи з вирощування лісових порід. Петро Палиця дав рекомендації вчителям стосовно посіву насіння лісових порід (зокрема, жолудя дуба звичайного), а також повідав про таке поняття як стратифікація насіння, а також розповів що наразі насіння для Мшанецького лісового розсадника стратифікується, а також розповів маленьким слухачикам, для чого проводяться такі заходи. . Згодом школярі завітали й на декоративний розсадник, який знаходиться біля контори Мшанецького лісництва. Петро Палиця розповів про те, які види декоративних порід тут зростають і з якою метою їх вирощують лісівники. «В усіх вас є дідусі й бабусі, які живуть у приватних будинках, а можливо, і ви з батьками живете у таких будиночках, де є присадибні ділянки, на яких зростають не лише яблуні, груші, вишні чи інші плодові дерева, а й різноманітні декоративні деревця, кущі. От для цього ми й вирощуємо всі ці чудернацькі деревця, а також туї, ялівці, самшити, ялини і ін., аби ваші батьки мали змогу завітати до нас і вибрати найкраще деревце чи кущ, аби додати окраси вашому дворику, а разом з тим і будиночку», - резюмував Петро Палиця.

/Files/images/zm/ЕЛ2.jpg

/Files/images/zm/ЕЛ4.jpg

А на завершення лісничий Мшанецького лісництва Андрій Бородюх запросив усіх на гостину до контори лісництва, де діти побачили різні види насіння, періоди, коли воно висаджується та інші лісівничі інформаційні стенди, з яких діти могли почерпнути багато цікавої інформації. А закріпили всі ці знання смачним лісовим чаєм. «Любов до природи й до лісу прищеплюється саме в процесі їх близького пізнання, – говорить головний спеціаліст з кадрової і організаційної роботи Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства Оксана Прокіпчук. – Адже дізнаєшся, як і де він закладається, яка величезна й трудомістка і водночас цікава й захоплююча робота лісівників. Тож така екскурсія для дітей буде не єдиною. Можливо, хтось із них згодом захоче ближче познайомитися з усіма азами роботи лісівників, а хтось – вступити до лав шкільного лісництва і з глядача перейти в активного помічника лісівникам та стати частинкою величезного й рукотворного дива, – резюмує Оксана Прокіпчук. – Завдання, яке ми, лісівники, ставимо перед собою – залучати якомога більше учнівської молоді та змалечку закладати інформацію поваги й відданості природі. Проростити насінину величезної любові в душах дітей, яка з удячності проросте величезною любов’ю до лісу, як ота насінина, що проростає на лісовому розсаднику та зростаючи, згодом стає частиною великого й неймовірного.